A készségek és képességek szerepe a magyarországi felsőoktatásban és a munkaerőpiacon

Herneczky Andrea – Varga Erika – Marselek Sándor

Kulcsszavak: kompetencia, versenyképesség, emberi erőforrás, modell, oktatás, munkaerőpiac

A XXI. század rohamos technológiai, technikai, gazdasági fejlődésének köszönhetően a tudás és a tanulás egyre inkább gazdasági tényezővé válik. Egy nemzetgazdaság, egy régió vagy akár egy kontinens versenyképességét is alapvetően meghatározza a megfelelő kompetenciákkal rendelkező humán erőforrás. A munkaerőpiac a szűken értelmezett szakismeret mellett gazdasági, számítástechnikai és idegen nyelvi ismeretekkel rendelkező diplomás szakembereket keres. A munkaerő szabad áramlása csak azok számára jelent előnyt, akik a magas szintű szaktudás mellett megfelelően képesek idegen nyelven kommunikálni.
Kutatásunk célja volt, hogy kérdőíves felméréssel támasszuk alá azt a tényt, hogy a felsőoktatásban is szemléletváltásra van szükség. A jelenlegi eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy a hallgatók és a munkáltatók szerint is rendkívül fontos az idegen nyelvi oktatás hatékonyságának növelése, a pénzügyi, számviteli, jogi, közgazdasági és marketingismeretek bővítése és korszerűsítése. Ugyanakkor a mai felsőoktatásra inkább a szakburjánzás jellemző, mintsem a munkaerőpiac igényeihez igazodó kompetenciák fejlesztése.
Összegzésképpen elmondható, hogy Magyarország versenyképességének növelése szempontjából a kutatásunkban vizsgált kompetenciák elsajátítása és elsajátíttatása nélkülözhetetlen tényező.

Teljes cikk