Átalakuló piacok a globalizációban

Markovszky György

Kulcsszavak: piackoncentráció, globalizáció, tőkekoncentráció, derivatív piacok, e-kereskedelem

A világgazdaság gyorsuló növekedése, a vezető térségek és államok világtermelésen belüli arányának változásai, új térségek felzárkózása, a nemzetek feletti, nemzeteken túlnyúló vállalkozások koncentrációjának fokozódása és arányuk növekedése, összességében egyre erősödő földrajzi és vállalati tőkekoncentráció. Az ágazati koncentráció a hagyományos iparágak mellett a szolgáltatási szektor ágazataiban is erősödik. A pénz- és tőkepiacok, a világ legnagyobb tőzsdéinek forgalmi fejlődése – ingadozásaik ellenére is – dinamikus. A származékos tőzsdei termékek, derivátumok forgalma többszöröse a részvényforgalomnak, volumene és érzékenysége az üzleti élet barométerévé emelte.

A hazai gazdaság illeszkedése a világgazdaságba ellentmondásos. Az elsősorban külföldi tőkével működő nagyvállalati kör kiválóan teljesít, nő az export, a kis- és középvállalkozások gyengék maradtak, felzárkózásuk kétséges. A feldolgozott adatok a hazai koncentrációs folyamat gyorsulását is bizonyítják.

A magyar tőkepiac, a nyilvános tőzsdei forgalom növekvő mérete mögött a származékos piacok egyre növekvő aránya a piac biztonságát növelő tényező. A határidős és derivátumpiac az összes forgalom közel 50%-át képviseli. A magyar gabona és olajosmag piac az árutőzsdén a határidős devizaforgalom 10%-át képviselte az elmúlt időszakban, ez a tény a helyi piacok elsorvadását, térvesztését mutatja.

Az ezredfordulót követő időszak új piaci áramlata, az elektronikus kereskedelem növekedése dinamikus, és bizonyos területeken (beszerzés) részaránya jelentős.